Od kiedy okazało się kilka miesięcy temu, że Zu ma alergię pokarmową, moja kuchnia paradoksalnie stała się bardziej zróżnicowana niż wcześniej. Jemy więcej roślin strączkowych, by uzupełnić ewentualne niedobory białka i przy okazji dzięki temu jemy mniej mięsa. Jajka od kur zastępujemy jajkami przepiórczymi lub od zielononóżki, które mają mniej właściwości alergizujących. Albo w ogóle z nich rezygnujemy np. podczas przygotowywania wypieków. Tak jest właśnie w tym przepisie: jajka zastąpiłam siemieniem lnianym. A zamiast mąki użyłam zmielonych migdałów i orzechów włoskich, które w połączeniu z tartą pietruszką dały mocno orzechowy efekt.
W dodatku pieczone warzywa korzeniowe, takie jak pietruszka, mają właściwości rozgrzewające, więc są idealne jako składnik potraw na obecne zimowe dni. Rozgrzewają organizm od środka. A jeśli dodamy do nich rozgrzewające przyprawy typu imbir, cynamon czy kurkumę, to ta rozgrzewająca moc będzie jeszcze większa.
Jeśli tak, jak ja lubicie wynalazki w kuchni, wypróbujcie ten przepis. Jestem ciekawa czy przypadnie Wam go gustu:)
BEZGLUTENOWE CIASTO PIETRUSZKOWE NA SIEMIENIU LNIANYM
Ajka Od kiedy okazało się kilka miesięcy temu, że Zu ma alergię pokarmową, moja kuchnia paradoksalnie stała się bardziej zróżnicowana… przepisy dla maluchów Słodkości dla alergika, czyli bezglutenowe ciasto pietruszkowe na siemieniu lnianym European DrukujSkładniki
- 3/4 szklanki mielonych migdałów
- 1/2 szklanki mielonych orzechów włoskich
- 1/2 szklanki mąki gryczanej
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- roztarte w moździerzu ziarenka z 3 łupinek kardamonu
- 1/2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 3/4 szklanki cukru trzcinowego
- szczypta soli
- 2 średnie pietruszki (korzeń), starte na tzw. dużym oczku
- 3 łyżki siemienia lnianego
- 3/4 szklanki mleka owsianego lub innego roślinnego
- 1/2 szklanki oleju rzepakowego
Instrukcja
Do dużej miski dodajemy kolejno mielone migdały i orzechy łączymy z mąką gryczaną, przyprawami, sodą oczyszczoną, cukrem i szczyptą soli, dodajemy startą pietruszkę. W osobnej misce łączymy siemię lniane z mlekiem roślinnym i olejem. Masę z siemienia i oleju przelewamy następnie do miski z suchymi składnikami i łączymy składniki mieszając chwilę (uwaga: ciasto będzie gęste).
Masę przelewamy do formy wysmarowanej olejem i posypanej garścią mielonych migdałów. Pieczemy ok. 50 minut w temperaturze 170 st. C (termoobieg).
Po ostudzeniu ciasto można posypać cukrem pudrem.
Smacznego:)