Nie bez kozery mądra głowa ukuła kiedyś powiedzenie „nie wystarczy jeść, należy się odżywiać”. Bo w codziennej diecie chodzi o coś więcej niż tylko dostarczanie niezbędnej energii organizmowi.
Słyszeliście o tzw. superfoods, czyli jedzeniu, które dostarcza naszemu organizmowi wielu wartości odżywczych? Jeśli nie, to najwyższy czas nadrobić zaległości. Superfoods to kilkadziesiąt produktów, które są pełne dobra: witamin, minerałów, składników odżywczych, antyutleniaczy, chlorofilu czy protein. Słowem, tego wszystkiego, co świetnie wpływa na nasz organizm, daje zastrzyk niezbędnej energii, poprawia odporność i posiada wręcz lecznicze właściwości. Do super żywności zalicza się takie produkty jak: brokuły, nasiona chia, siemię lniane, kaszę jaglaną, szpinak, czosnek, quinoę, morskie glony i algi (np. wakame) czy zielony jęczmień.
Dzisiejszym wpisem rozpoczynam cykl przepisów z super żywnością w roli głównej. Na pierwszy ogień idzie najzdrowsza wśród kasz, czyli kasza jaglana. Była ona już kilkakrotnie bohaterką postów na blogu, ale dajmy jej ponownie zaprezentować swoje walory: ma działanie zasadotwórcze, jest świetnym źródłem witamin z grupy B, witaminy E, lecytyny oraz żelaza i miedzi. Co istotne, nie zawiera glutenu, zatem nie uczula i jest lekkostrawna. Ponadto jagły mają działanie przeciwzapalne (zmniejszają stan zapalny błon śluzowych). Ta kasza to również skarbnica krzemionki, a co za tym idzie, poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.
Po tych peanach na cześć jagieł proponuję Wam przygotowanie zdrowych batonów z kaszą jaglaną w roli głównej z dodatkiem mnóstwa bakalii. Zamiast sięgać po batoniki ze sklepu pełne chemii, zróbcie sobie zapas zdrowych przekąsek w domu. Na zdrowie!
JAGLANE BATONY Z BAKALIAMI NA MLEKU ROŚLINNYM
Ajka Nie bez kozery mądra głowa ukuła kiedyś powiedzenie „nie wystarczy jeść, należy się odżywiać”. Bo w codziennej diecie chodzi o coś… bez glutenu Superfoods #1, czyli jaglane batony z bakaliami na mleku roślinnym European DrukujSkładniki
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 2 szklanki mleka roślinnego (użyłam sojowego z naturalną wanilią)
- 1 łyżka płynnego miodu
- 1/2 szklanki posiekanych orzechów (użyłam migdałów i włoskich)
- 1/4 szklanki suszonej żurawiny
- 1/4 szklanki jagód goi
- 1/4 szklanki pestek dyni
- 1/4 szklanki pestek słonecznika
- 1/4 szklanki suszonych moreli, posiekanych
- 1/4 szklanki suszonych fig, posiekanych
- 1/4 szklanki wiórków kokosowych
- 1 banan
- 1 płaska łyżeczka cynamonu
Instrukcja
Kaszę płuczemy wrzątkiem, przekładamy do rondelka, zalewamy mlekiem roślinnym, dodajemy miód i gotujemy do miękkości na wolnym ogniu. Po ugotowaniu rondelek owijamy w ściereczkę i chowamy na ok.kwadrans pod koc, by kasza „doszła”. Po tym czasie kaszę studzimy, a następnie przekładamy ją do dużej miski i dodajemy pozostałe składniki, przy czym banana kroimy na bardzo małe kawałeczki. Całość mieszamy, by uzyskać w miarę jednorodną masę (najlepiej ręką).
Żaroodporną formę wykładamy papierem do pieczenia,przekładamy do niej masę, ręką wyrównujemy wierzch i pieczemy ok. 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 180ºC.
Po upieczeniu masę całkowicie studzimy, po czym kroimy na batony. Batony przechowujemy w lodówce w pojemniku do żywności do 3-4 dni.
Smacznego:)